KAUZA LÍSKOVEC

Množírna, Lískovec u Frýdku-Místku, majitel Petr Žiška. Dle KVS 145 dospělých psů a 30 štěnat malých ras (kavalír, čivava, Jack Russell teriér, jezevčík, bišonek, maltészký psík, srnčí pinč, yorkšírský teriér)

V loňském roce jsme dostaly "echo" od slečny, která si pořídila šťěňátko a posléze přišla na to, že pocházelo z tzv. množírny. To jsme ještě ovšem netušily, jakého rozměru bude...

Začaly jsme shánět důkazy v podobě inzerátů, byly jsme na místě, kde se nám podařilo zastihnout "hlídače" a když jsme se představily jako zájemkyně, získaly jsme další informace a byly jsme v šoku, když nám řekl kolik psů a ras se tam nachází. Zjistily jsme jméno majitele pozemku, adresu. V té době jsme ještě nebyly oficiální organizace. Požádaly jsme tedy o pomoc Neposedné tlapky o.s., ty podaly podnět KVS.

Proběhly dvě šetření a výsledek? Psi jsou krmeni, mají zateplené boudy, tepelná pohoda psů je zajištěna podáváním teplých polévek, nejsou zraněni a jsou v dobré kondici. 

O tento případ se zčala zajímat televize Polar a Prima. Bylo natočeno několik reportáží, kdy bylo zjišťěno, že p. Žiška neplatí poplatky za psy a že i když má na tuto činnost živnostenské oprávnění, měl nahlášenou provozovnu jinde. Za toto mu hrozí pokuta až 300 tisíc. Po medializaci tohoto případu se rozhodl činnost ukončit a psy odevzdat občanským sdružením.

 

V neděli a pondělí bylo z množírny v Lískovci odvezeno 27 pejsků. .5 pejsků šlo přes Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat do Nadace na pomoc zvířatům v Ostravě-Porubě. Později ještě dva pesjci Jack Russell teriera. 5 pejsků si vzaly Neposedné tlapky o.s. 16 pejsků bylo převezeno k nám, kde si přijeli pro 4 fenečky jack russell terierů z o.s. Russell rescue.Takže celkově je u nás 6 feneček jack russell, 4 fenečky kavalíra.

Děkujeme také paní veterinářce, která neváhala a ve svém volnu přijela pejsky okamžitě prohlédnout. Jsou v jakš takš dobrém výživovém stavu, což se ovšem nedá říct o jejich psychice. Jackové na sobě mají spostu jizev od rvaček mezi sebou, zuby v tak špatném stavu, že bylo obtížné aby paní doktorka určila jejich věk. Všichni zapáchali močí a výkaly, jsou zablešení, mají ušní svrab. Někteří zvraceli nudle a v jejich výkalech je sláma a obilí.

Také děkujeme občanskému sdružení Naděje kavalíra Charlie za financování veškeré péče o kavalírky - kavalírky patří pod toto o.s., u nás se pouze doléčí a dají do pořádku před adopcemi. Pro více informací o adopcích kaválírek se prosíme obracejte na ně.

Pejskové jsou vykoupání a postupně se vozí na veterinu na sono a podrobnější vyšetření.

Dne 18.2. byla zjištěna vysoká březost u jedné fenečky Jack Russela.Dvě fenečky kavalíra jsou s největší pravděpodobností také březí, v začátku. Jedna z těchto fenek má bohužel šelest na srdíčku, druhá ledvinové kameny (bude operována).Všichni pejsci budou k adopci po uplynutí karantény a po kastracích, kdy jim budou také vyčitěny zuby (dle zdravotního stavu).

 

Dodatečně také děkujeme všem hodným lidem, kteří neváhali a zapůjčili své přepravky, aby mohli být pejsci odvezeni.

Odkazy na o.s, které mají v péčí ostatní pejsky, nebo nějak s touto kauzou souvisí:

Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat https://www.facebook.com/pages/Moravskoslezský-spolek-na-ochranu-zvířat/163112893724270?ref=ts&fref=ts

Neposedné tlapky o.s. https://www.facebook.com/neposednetlapky.obcanskesdruzeni

O.s. Russell rescue https://www.facebook.com/Russell.Rescue.cz?ref=ts&fref=ts

O.s. Naděje kavalíra - Charlie  https://www.facebook.com/pages/NADĚJE-KAVALÍRA-Charlie/244060005667215?ref=ts&fref=ts

 

Pan Petr Žiška, i když tvrdil, že končí, odmítl vydat zbytek pejsků a přestal komunikovat. O dalších postupech budeme

 

 

Fenečky v naší péči, od přijetí do dnes